Our Club  |  Our Leagues  |  Club Media  |  Club Events  |  New Member Sign-up  |  Login

Board of Directors

New Member Info

Club History

Rentals

Registration Fees

Bonspiels

Marv White Award

Ching Chatter

OCA-TCA

Member Documents

Our Links

Club Contact Info

Show all Sponsors
Become a Sponsor

2015-2016 OCA | TCA Honour Roll

 

2014-15 OCA/TCA Honour Roll


Event Result Skip Third Second Lead Coach/Alternate
Traveler's Men's Club Championship Zone Semi-Finalist Bruce Matheson Stephen Nott Tom Dunlop Pat Arbuthnot  
Traveler's Women's Club Championship Zone Runner-Up Barbara Diamond Ruth Pritchard Fiona Diamond Catherine Diamond  
Tim Hortons Masters Women Regional Participant Juli Roslin Elaine Burroughs Kathy Hay Margaret Lea  
Senior Women Zone "B" Side Winners Lynn Wilson Trudy Burnside Kathy Hay Christina MacLean  
Fairfield Marriott Challenge Zone "A" Side Winners Rayad Husain Jordan Nicholls Mike Artymko Jason Medhurst  
Zone Participant Bruce Matheson Jonathan Cassidy Stephen Nott Rik Aikman  
Best Western Women's Challenge Zone "B" Side Winners Meagan Trevail Tamara Neilson Samantha McIntyre Laura McIntyre  
Recharge with Milk Tankard Zone Participant Rayad Husain Todd Dakers Francis Walsh Craig Phillips  
BrokerLink Mixed Zone "B" Side Winners Rayad Husain Meagan Trevail Jordan Nicholls Rachel Arbuthnot Pat Arbuthnot
OCA Mixed Doubles Challenge Provincial Participants Rayad Husain Rachel Arbuthnot N/A N/A Pat Arbuthnot
Bantam Boys Zone "A" Side Winners Spencer Dunlop Greg Inglis Chris Inglis Austin Snyder  
Bantam Girls Zone "A" Side Winners Jessica Filipcic Sarah Bailey Sophia Smith Ashley Lemagueresse Les Kovacs
Best Western Intermediate Women Zone "B" Side Winners Barbara Diamond Ruth Pritchard Fiona Diamond Cathy Diamond  
OCA Women's Tankard Zone Winners Barbara Diamond Ruth Pritchard Fiona Diamond Cathy Diamond  
  Meagan Trevail Tamara Neilson Gillian Pritchard Melissa Pearce  
OCA Silver Tankard Zone Winners Rayad Husain Dan Nadon Jordan Nicholls Jason Medhurst  
  Dave Furness Dan Dempsey Francis Walsh Howard Steele  
Senior Mixed Zone "A" Side Winners Todd Dakers Ruth Pritchard Francis Walsh Joanne Dakers  
Zone Participant Dave Furness Jane Anderson-Renton Mike Renton Lynne Simone  
Senior Men Zone Participant Todd Dakers Dan Dempsey Ed Mathewson Les Kovacs John Earl
Zone "B" Side Winners Dave Furness Craig Phillips Francis Walsh Howard Steele  

How to Enter an OCA Event?


 Chinguacousy Curling Club is a member of the Ontario Curling Association, and as such, allows you the opportunity to participate in various competitions sanctioned by the OCA across the province at a Zone, Regional, Provincial, and even National level (sanctioned by the Canadian Curling Association).

To see which competiton is right for you, please visit the Ontario Curling Association's competition page.  Our club is in Zone 9 out of the 16 zones that comprise the OCA.  To see the locations and Zone Entry Deadlines for each competition, please have a look at the OCA Zone 9 Poster.

If you have seen a competition that interests you, please ensure that you register before the Zone Entry Deadline.  To enter an event, please follow these steps:

  1. In your web browser, go to www.ontcurl.com
  2. Click on "Enter a Competition" at the top of the home page
  3. Read the Competition Entry Application Instructions, and click on "Proceed to Application Form" at the bottom
  4. Select the Competition you wish to enter, and Your Club (Chinguacousy Curling Club); Fill in the required fields marked with an asterisk (*), and then click on Proceed to Payment
  5. Once you have completed the payment process, your team's contact will receive a confirmation email that your entry has been received and paid for
  6. Forward the confirmation email to the appropriate OCA Club Representative, who will then confirm with the OCA Office that your team is in good standing with the club and can be nominated for the competition.
    1. For Men's Competition Entries (eg. Traveler's Men's, Fairfield Marriott, Colts, Tankard, Silver Tankard, Seniors, Masters, and Intermediates), please forward entries to Ray Husain
    2. For Women's & Mixed Competition Entries (eg. Traveler's Women's, Best Western Women's Challenge, Trophy, Scotties, Women's Tankard, Seniors, Masters, Intermediates, Mixed/Senior Mixed), please forward entries to Trudy Burnside
    3. For Youth Competition Entries (eg. Junior/Bantam Men/Women/Mixed), please forward entries to Laura McIntyre

** WE RECOMMEND HAVING YOUR ENTRIES COMPLETED AND FORWARDED TO CLUB REP AT LEAST 3 DAYS PRIOR TO ZONE ENTRY DEADLINE **

GOOD LUCK & GOOD CURLING!


 

Copyright © , Chinguacousy Curling Club , All rights reserved.
Website powered by Curling Manager